Jak dobrać rozmiar obrączki?

Najpewniejszą metodą wizyta u złotnika, gdzie fachowiec pomoże dobrać rozmiar przy użyciu specjalnych obrączek miarowych.

Na co należy zwracać szczególną uwagę? Na szerokość obrączek miarowych - powinny one mieć możliwie zbliżoną szerokość do rozmiaru obrączek docelowych. Jeżeli do pomiaru używane są obrączki wąskich miarek – np. 3mm, to w przypadku obrączek szerokich, powyżej 5mm, należy dokonać pomiaru obrączkami o szerszej miarce, dzięki którym pomiar będzie bardziej wiarygodny. Zdarza się iż rozbieżność wynikająca z pomiaru palca wąską miarką dla szerokich obrączek (np 6 mm)  może wynieść nawet 2 rozmiary. Wykwalifikowany personel powinien zwracać na to uwagę.

Jesteśmy jednak świadomi, że nie zawsze taka wizyta jest możliwa dlatego poniżej przedstawiamy kilka porad, które ułatwią zmierzenie swojego rozmiaru w warunkach domowych.

 

 

Metoda 1: określenie rozmiaru palca za pomocą własnego pierścionka

Jeśli posiadasz pierścionek/ obrączkę w odpowiednim rozmiarze, możesz skorzystać z załączonej tabeli. Wydrukuj ją w skali 1:1 i przyłóż pierścionek do kolejnych okręgów. Odpowiedni rozmiar będzie idealnie pasował do wnętrza obrączki i w całości je wypełniał.

Ważne by pamiętać, że każdy nasz palec ma inny rozmiar. Również palce w lewej dłoni zazwyczaj różnią się od palców w prawej. Metoda ta sprawdzi się tylko w przypadku, gdy chcesz kupić pierścionek na ten sam palec, na który pasuje obrączka z której pobieramy miarę.

Średnice pierścionka możemy również zmierzyć suwmiarką i odczytać wynik z tabeli.

 

Metoda 2: określenie rozmiaru palca za pomocą paska pomiarowego

Wytnij z kartki pasek o szerokości obrączki, która Cię interesuje i zaznacz długopisem początek punktu pomiarowego. Owiń paskiem wybrany palec i zaznacz miejsce, gdzie pasek styka się z początkiem pomiaru. Odległość pomiędzy zaznaczonymi punktami na pasku będzie równa obwodowi rozmiaru palca. Pasek podczas pomiaru musi być naciągnięty.

Proszę wziąć pod uwagę, że pierścionek musi przejść przez kość, która często jest najszerszym miejscem naszego palca.

 

  • Pamiętaj, że na rozmiar palca wpływają warunki atmosferyczne, pora dnia czy wysiłek fizyczny. Latem palce bywają spuchnięte

przez co ich obwód i rozmiar jest większy niż zimą.